
– Komora laminarna pozwala na przygotowanie dawek leków do chemioterapii w warunkach bezpiecznych dla farmaceuty i gwarantujących najwyższą czystość. Chronią sam lek przed zanieczyszczeniami – mówi Henryka Paszko, konsultant wojewódzki w dziedzinie farmacji szpitalnej. Fot. Artur Getler
DĘBICA. W tym roku ruszy przychodnia, w przyszłym chemioterapia.
Jeszcze przed końcem tego roku w Dębicy ruszy poradnia onkologiczna. Trwa przygotowanie do uruchomienia w przyszłym roku oddziału dziennej chemioterapii. Aby było to możliwe, szpital zakupił za 90 tys. zł komorę laminarną.
Dębicki szpital wygrał konkurs w NFZ na uruchomienie poradni onkologicznej. – Do tej poradni mamy już obsadę chemioterapeutów i onkologów – mówi Przemysław Wojtys, dyrektor szpitala w Dębicy. – Poradnia powinna zacząć przyjmowanie pacjentów jeszcze w grudniu.
Poradnia jest pierwszym wymaganym krokiem do uruchomienia w Dębicy dziennego oddziału chemioterapii. Teraz szpital wystartuje w konkursie NFZ na uruchomienie takiego właśnie oddziału. Konkurs powinien odbyć się w pierwszych miesiącach przyszłego roku. – Na przełomie marca czy kwietnia odział dziennej chemioterapii ma szansę ruszyć – przewiduje dyrektor.
W tej chwili placówka przygotowuje się lokalowo i sprzętowo. Budynek jest już gotowy do uruchomienia chemioterapii. Szpital kompletuje też sprzęt. Szpital zakupił komorę laminarną kosztującą 90 tys. zł. – To największy wydatek sprzętowy potrzebny do uruchomienia oddziału – mówi dyrektor.
Komora służy do tworzenia leku tzw. chemii, która jest, według receptury ustalanej przez onkologa, tworzona indywidualnie dla pacjenta. Odział wyposażony w komorę będzie mógł chemię tworzyć na miejscu i podawać pacjentom. – Komora ta pozwala bezpiecznie przygotować lek – mówi Henryka Paszko, konsultant wojewódzki w dziedzinie farmacji szpitalnej. – Chodzi o to, że przygotowanie leku jest bezpieczne dla osoby sporządzającej oraz zapewnia warunki całkowicie jałowe i zabezpiecza przed zanieczyszczeniem leku.
Przygotowania budynku i zakup sprzętu szpital realizuje przy wsparciu finansowym ze strony Starostwa Powiatowego w Dębicy i ze środków własnych.
Artur Getler