
– Najpierw musi powstać poradnia onkologiczna, następnym krokiem będzie start w konkursie NFZ na uruchomienie oddziału chemioterapii dziennej – wyjaśnia Przemysław Wojtys, dyrektor dębickiego szpitala. Fot. Artur Getler
DĘBICA. Najpierw poradnia, potem chemioterapia dzienna.
Jeszcze w tym roku w Dębicy uruchomiona zostanie poradnia onkologiczna. Jest to pierwszy krok do uruchomienia chemioterapii dziennej.
Dębicki szpital stara się o uruchomienie oddziału chemioterapii dziennej. – Odwiedziła nas profesor Janszu Rolski, wojewódzki konsultant w dziedzinie onkologii, który zalecił nam, aby oprócz oddziału powstała poradnia onkologiczna – mówi Przemysław Wojtys, dyrektor dębickiego szpitala.
Poradnia ma obejmować jeden gabinet, w którym będzie przyjmować kilku lekarzy onkologów, chemioterapeutów, jakich dyrektor chce ściągnąć z Rzeszowa. Poradnia onkologiczna będzie czynna trzy dni w tygodniu.
- To bardzo ważne dla ludzi, by mogli korzystać z leczenia onkologicznego tu, w Dębicy – mówi Andrzej Reguła, starosta dębicki. – Przekazaliśmy szpitalowi środki na budowę oddziału chemioterapii dziennej. Szpital ma już przygotowane do tego pomieszczenia. Teraz potrzebne jest jeszcze przejście procedury w NFZ.
W środę Rada Powiatu Dębickiego wyraziła zgodę na zmianę statutu szpitala i uruchomienie poradni. Teraz szpital będzie mógł starać się w NFZ o uruchomienie poradni. – Mam nadzieję, że uda się uruchomić poradnię jeszcze w tym roku – mówi dyrektor.
Termin uruchomienia chemioterapii dziennej uzależniony jest od terminarza konkursu NFZ na taką działalność. Uruchomienie chemioterapii będzie jednak możliwe raczej w przyszłym roku.
Artur Getler